J.Naujalio g. 10,
Raudondvaris
info@raudondvarioklinika.lt
861953535 | 837420331
J.Naujalio g. 10, Raudondvario k., Kauno raj.

Ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius paprastai apie pėdos kauliukų (hallux valgus) deformacijas

Raudondvario Klinika
 / 
2021-01-31

Gydytojas Gintautas Pocius yra vienas geriausių pėdos ir čiurnos specialistų Lietuvoje ir Europoje - daugiau, nei 20 metų darbo patirtį pėdos ir čiurnos sąnario patologijų gydyme turintis ortopedas traumatologas.

     Hallux valgus ar iššokusio kauliuko deformacija – tai pėdos pirmojo padikaulio-piršto sąnario deformacija, kuriai būdingas pėdos nykščio poslinkis link antro piršto ir pirmojo padikaulio iškrypimas į pėdos vidinę pusę. Atsiradęs kauliukas pėdos vidinėje dalyje, tai ne naujai susiformavus kaulinė išauga, o vidinė pirmo padikaulio pakyla, kuri dėl trinties avalynėje parausta, patinsta, pradeda skaudėti.

     Hallux valgus pėdos deformacijos negydant progresuoja, dėl skausmo ir deformacijų labai apribojami pėdos judesiai, darosi sunku netgi vaikščioti, bėgti, sunkiai parenkama avalynė, žmonės nebegali nešioti norimų batų, formuojasi nuospaudos, o pėdos pirštai deformuojasi, pati pėda plokštėja, vystosi pėdos, ir netgi čiurnos sąnarių dilimas (progresuoja artrozė).

Todėl informacija apie tai – labai naudinga:

1. Vyrus ar moteris, dažniau kankina ši problema?

Moterims iššokusio kauliuko deformacija pasitaiko net 10–15 kartų dažniau nei vyrams.

2. Kodėl pėdos kauliukai iššoka?

Paveldėjimas ir nepatogi avalynė siaurėjančiu ir aukštu kulnu yra pagrindinės dvi priežastys, sukeliančios šias pėdos deformacijas. Yra nustatyta, kad kiekvienas papildomas avalynės kulno centimetras minimo metu apie 10 procentų padidina krūvį padikauliams ir pėdos pirštams. Moterų sąnariai lankstesni, todėl pėdos raiščiai per daug prasitempia, neišlaiko pėdos skliauto atramos jėgų, dėl to ir vystosi padikaulių deformacijos. Kauliukų deformacijos progresavimą gali paskatinti suplokštėjusi pėda, padidėjęs įgimtas sąnarių judrumas, įvairūs sisteminiai artritai ir jungiamojo audinio ligos, įgimta anatominė pirmojo padikaulio galvos forma.

3. Kokio amžiaus būnant tai atsitinka? Ar gali taip nutikti vaikams?

Jei liga paveldima, deformacija gali atsirasti vaikystėje ar paauglystėje, ypač pradėjus sparčiai augti. Kauliukų deformacija vargina apie 23% 18 – 65 metų amžiaus ir net apie 35% vyresnių nei 65 metai moterų.

4. Kokią pagalbą siūlo medicina? (nuo ortopedinių priemonių iki chirurginės invazijos).

Kuo deformacija lengvesnio laipsnio, tuo didesnė tikimybė, kad tai galima išgydyti be operacijų. Rekomenduojama avėti avalynę, kuri nesukeltų trinties pirmo padikaulio vidinės pakylos srityje, o kulnas nebūtų aukštesnis nei 5 cm ir bato priekis nebūtų smailėjantis. Avint avalynę kasdien nešioti specialius silikoninius tarpupirščius, ortopedinius įdėklus su suformuotais išilginiais ir skersiniais skliautais. Naktį patariama užsidėti specialų įtvarą, kuris neleistų sausgyslėms ir sąnario kapsulei sustingti ydingoje padėtyje. Rekomenduojame kiekvieną dieną mankštinti pėdas.

Iššokusio kauliuko chirurginė korekcija paprastai reikalinga tuomet, kai kojos nykščio deformacija yra vidutinio ar sunkaus laipsnio. Operacijos metu atstatomas iškrypęs padikaulis, pašalinamos kaulinės išaugos ir sąnariui sugrąžinama normali funkcija. Priklausomai nuo deformacijos laipsnio, operacija trunka nuo 20 minučių iki 1,5 valandos.

5. Kokie naujausi moderniausi gydymo metodai?

Operacijų metodikos nuolat kinta ir tobulėja, išrandami nauji implantai, mažėja operacinis pjūvis. Populiarėja minimalios invazijos operacinės metodikos, kai operacija atliekama rentgenoskopo kontolėje per 2 – 3 kelių milimetrų pjūvelius.

6. Ką jūs, kaip ortopedas traumatologas, galėtumėte patarti visiems, kurie "bijo" kauliukų iššokimo?

Geriausia net nelaukti, kol prasidės skausmai arba patogi avalynė taps retenybe. Kartais gali nebūti skausmo, tačiau kojos pirštai pastebimai krypti į šoną ir formuojasi išauga. Jau tokiu atveju vertėtų apsilankyti pas ortopedą traumatologą. Žmonės ir patys gali užkirsti kelią pėdų problemoms. Svarbu stiprinti raumenis, atlikti įvairias mankštas. Tačiau jei konservatyvios priemonės neefektyvios ir pavėluotos, nereikia bijoti invazijos. Operacinės korekcijos rezultatas ilgalaikis, tik 2-5% pacientų ateityje reikalinga pakartotina ar papildoma korekcija. Jei pacientas po operacijos neavi aukštakulnių, nešioja patogią avalynę, deformacijos pasikartojimas mažai tikėtinas.

Naujausi įrašai
Estetinis plombavimas Raudondvario klinikoje

Estetinis plombavimas. Kas tai? Estetinis plombavimas- tai kalba ne tik apie grožį, tai ir apie dantų sveikatą bei funkciją. Estetinio plombavimo pagalba galima atstatyti nutrupėjusių priekinių dantų ilgį, suteikti dantims dailesnę formą, spalvą. Šios procedūros metu, taip pat yra keičiamos senos bei nesandarios plombos, po kuriomis kaupiasi bakterijos ir vystosi ėduonis, tuo tarpu pacientas gali […]

Skaityti daugiau
Širdies veiklos monitoravimas Raudondvario klinikoje

Širdies veiklos monitoravimas Raudondvario klinikoje galima monitoruoti širdies veiklą - atliekamas Holterio monitoravimas. Kaip atliekamas širdies veiklos monitoravimas su Holteriu Holterio monitoravimas- tai ilgalaikis, trunkantis vieną parą, elektokardiogramos registravimas, kuris atliekamas priklijuojant elektrodus, kurie plonais laideliais jungiasi su aparatu, kuris fiksuoja širdies ritmo sutrikimus, pulso dažnį. Duomenys įrašomi į aparato atmintį ir vėliau analizuojami ir […]

Skaityti daugiau
Kolposkopija Raudondvario klinikoje

Kolposkopija Raudondvario klinikoje. Kas tai? Kartais profilaktinės ar gydytojo akušerio-ginekologo patikros metu, atliekant  gimdos kaklelio onkocitologinį (vėžio) tyrimą (OCT) pacientėms nustatomi citologiniai (pakitimai ląstelės lygmenyje) pakitimai. Tuomet priklausomai nuo  gimdos kaklelio pokyčių ir jų pobūdžio gali būti atliekama kolposkopija (tyrimas). Kas tai yra kolposkopija? Kolposkopija – tai instrumentinis tyrimas vulvos, makšties ir gimdos kaklelio pokyčiams įvertinti […]

Skaityti daugiau
Peties traumatologas. Peties skausmas, dažniausios priežastys

Jei skauda peties sąnarį, dažniausiai tai susiję su žastikaulį per peties sąnarį sukinėjančių sausgyslių ankštumu, uždegimu ir vėliau pažeidimu. Tai gali būti susiję ir su peties ūmiomis traumomis, bet nebūtinai -  šiuos pažeidimus gali sąlygoti ir įgimti peties sąnario anatomijos ypatumai. Tiksliai nustatyti peties skausmo priežastį nėra labai sunku, tam padeda specifiniai peties sąnario testai, […]

Skaityti daugiau
Kardiologas Raudondvario klinikoje

Gydytoja kardiologė Emilija Sakavičiūtė Raudondvario klinikoje konsultuos vasario 22 dieną nuo 16.30 iki 19 valandos Gydytoja gydo širdies aritmijas ir išemines širdies ligas, atlieka širdies ultragarso tyrimus, vertina veloergometrijos, Holterio, žasto matuoklio parodymus ir pritaiko korekcijas ir gydymo planDarbo patirtis2017 – 2021 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos – kardiologijos gydytoja rezidentė;2018 – […]

Skaityti daugiau

Norintiems gydytis Raudondvario klinikoje

NAUJIEMS PACIENTAMSREGISTRACIJA
J.Naujalio g. 10, Raudondvario k.
Kauno raj.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram