J.Naujalio g. 10,
Raudondvaris
info@raudondvarioklinika.lt
861953535 | 837420331
J.Naujalio g. 10, Raudondvario k., Kauno raj.

Peties skausmo gydymas

Raudondvario Klinika
 / 
2021-01-31

Peties sąnario sukamuosius judesius pagrinde atlieka keturi gilieji peties raumenys (m.subscapularis, m.supraspinatus, m.infraspinatus ir m.teres minor), kurie sausgyslėmis tvirtinasi prie žastikaulio ir sudaro taip vadinamą peties sąnario sukamąją manžetę. Tai dažniausia su peties sąnariu susijusi patologinė būklė, dažnai labai ženkliai apribojanti normalią žmogaus kasdieninę veiklą.

Peties sąnario sukamosios manžetės sindromas gali atsirasti dėl šių sausgyslių pažeidimo:

1.Viršdyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių degeneracijos ir uždegimo,

2. Virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių plyšimo (dalinio ar pilno).

1 pav. Sukamųjų peties sąnario sausgyslių plyšimas ir degeneracija bei artroskopinis susiuvimas ir refiksacija specialiais inkaruojančiais sraigtais ir siūlais.

Virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių degeneracija ir uždegimas be plyšimo

Virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių degeneracija ir uždegimas atsiranda, kai dėl įvairių priežasčių sustorėja peties sukamosios sausgyslės (dažniausiai – virš dyglinio ir po dyglinio raumenų sausgyslės), o judesių metu jos suspaudžiamos susiaurėjusiame petinės mentės ataugos tarpe (normalus tarpas - 8mm),  kas sukelia skausmą ir peties sąnario funkcijos apribojimą. Dėl to, sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslėse atsiranda degeneracinių pakitimų, o dėl nuolatinės perkrovos jos sustorėja, taip susiaurindamos petinės mentės ataugos tarpą, kuriame jos turi būti.

Šios būklės dažniau atsiranda tiems žmonėms, kurie dažnai naudoja rankos judesius virš galvos; keliant ranką į viršų, žastikaulio didysis gumburėlis ir sukamosios sausgyslės yra suspaudžiamos po petine mentės atauga. Šis sindromas taip pat dažniau pasitaiko žmonėms, kurie turi II arba III tipo petinę mentės ataugą (3 pav).

3 pav. Petinės mentės ataugos tipai.

I tipas                 II tipas          III tipas

Dėl petinės mentės ataugos siauro tarpo ir dėl to atsiradusios ankštumo peties sukamosiose sausgyslėse atsiranda degeneracinio pobūdžio pakitimai, todėl jos susilpnėja ir gali dalinai ar pilnai plyšti nuo menkiausio nepatogaus judesio.

Simptomai

Pacientai  jaučia skausmą priekinėje arba šoninėje peties sąnario dalyse, kuris gali plisti žemyn, ir sustiprėti po sunkesnio fizinio krūvio. Dažnai skausmas pradeda varginti ir naktį. Dėl sustorėjusių sausgyslių sukelto ankštumo ir skausmo sumažėja aktyvūs peties sąnario judesiai, skausmas lokalizuojasi priklausomai nuo to, kuri iš keturių raumenų sausgyslių yra pakitusi. M.supraspinatus sausgyslės pažeidimai (tendinitai, daliniai ar pilni plyšimai) nustatomi specialiais diagnostiniais peties sąnario testais bei sausgyslių judesių pasipriešinimo testais, kuriuos atliekant išryškėja atskirų raumenų sausgyslių silpnumas ar negalėjimas atlikti judesio dėl skausmo ar plyšimo. Įvertinami skaudančios ir sveikos pusių aktyvūs ir pasyvūs judesiai per peties sąnarį, peties ir nugaros raumenų būklė, mentės judėjimo pakitimai.

Vietinių anestetikų injekcija į petinės mentės ataugos tarpą yra svarbi diagnostinė priemonė, kurią atlikus galima tiksliai nustatyti skausmo šaltinį.

Virš dyglinio, po dyglinio ir kitų smulkiųjų sukamųjų peties sąnario raumenų sausgyslių plyšimai (daliniai ar pilni)

      Peties sukamųjų sausgyslių plyšimai klasifikuojami pagal pažeidimo gylį, formą ir dydį. Plyšimai, apimantys ne visą sausgyslės storį, vadinami daliniais plyšimais. Atsižvelgiant į plyšimo vietą jie skirstomi į sąnarinio paviršiaus (A) ir podeltinio tepalinio maišelio paviršiaus (B) dalinius plyšimus.

Gali būti vienos arba kelių (po mentinio, virš dyglinio, po dyglinio, mažojo apvaliojo raumenų) peties sukamųjų sausgyslių plyšimai.

Simptomai

Dažniausiai pacientai skundžiasi atsiradusiu peties sąnario skausmu po peties sąnario traumos arba palaipsniui atsiradusiu skausmu peties srityje bei blogėjančia peties sąnario funkcija. Skausmą dažnai sukelia ir fizinis krūvis. Sukamųjų peties sausgyslių pilnam plyšimui būdingas skausmas ramybės metu ir naktį, kuris gali plisti net iki alkūnės sąnario bei peties sąnario jėgos ir funkcijos blogėjimas. Ne visiems žmonėms skausmo stiprumas vienodas, o simptomai ir funkcijos pablogėjimas priklauso nuo plyšusių sausgyslių skaičiaus, dydžio bei sausgyslių riebalinės degeneracijos laipsnio.  Būdinga, kad pažeisto peties sąnario aktyvių, o kartais ir pasyvių judesių amplitudė lyginant su priešingos rankos judesiais sumažėja. Atliekami tie patys peties ankštumo testai, kurių metu išprovokuojamas lokalus skausmas peties srityje. Nors ankštumo testai yra jautrūs, tačiau tiksliai nustatyti kuri ir kiek sausgyslių plyšusios tenka įvertinti peties sukamųjų sausgyslių jėgą atliekant sausgyslių pasipriešinimo testus; sporto medicinos gydytojas, kineziterapeutas ar ortopedas-traumatologas įvertina sukamųjų peties raumenų jėgą palygindamas ją su priešingos rankos jėga. Išorinio rankos sukimo jėgos sumažėjimas atspindi podyglinio ir mažojo apvaliojo raumenų, vidinės rankos sukimo – pomentinio raumens, o lenkimo jėga – antdyglinio raumens būklę. Raumenų jėgos sumažėjimas būdingas daugiau sukamųjų peties sausgyslių plyšimui nei uždegimui.

Visada atliekamos peties sąnario rentgenogramos, kartu su ultragarsiniu, BMR ar kontrastiniu KT tyrimais, kurių metu kartu nustatoma ir sukamųjų raumenų riebalinės degeneracijos laipsnis, petinės mentės ataugos tipas, subkorakoidinis ankštumas, kapsulito išplitimas, dvigalvio žasto raumens ilgosios sausgyslės padėtis ir uždegimas, sąnario kremzlės ir sąnarinės lūpos būklė.

Peties sąnario sukamosios manžetės ankštumo gydymas

Degeneracinio pobūdžio peties sąnario sukamųjų sausgyslių uždegimai ir I bei II tipo peties ankštumo sindromas pradedami gydyti taip pat kaip ir daliniai jų plyšimai. III stadijos peties ankštumas su sukamųjų peties sausgyslių plyšimu (pilnu ar daliniu) gydomas labai individualiai, priklausomai nuo simptomų, plyšusių sausgyslių dydžio, vietos, skaičiaus. Jei neoperacinės šio tipo peties ankštumo gydymo priemonės nepadeda, svarstomas artroskopnis gydymo būtinumas.

Neoperacinis gydymas

Pradžioje visada skiriamas neoperacinis gydymas, kuris gali būti tęsiamas net iki 6 mėnesių. Būtina nuskausminti - skiriami priešuždegiminiai vaistai, šaltis lokaliai, pradedama fizioterapija, kineziterapija. Galimos ultragarsu kontroliuojamos kortizono ar kombinuotų priešuždegiminių vaistų injekcijos po petine mentės atauga bei pradedama specializuota peties sąnario sukamųjų sausgyslių kineziterapija, specialūs peties sąnario teipavimai. Esant vienos sausgyslės nedideliam plyšimui taikoma kineziterapija, fizioterapija ir kitos reabilitacinės priemonės. Kartu su kineziterapija, pradedamas pečių juostos ir giliųjų sukamųjų raumenų stiprinimas, teipavimas.

Artroskopinis  gydymas

Jei po 6 mėnesių neoperacinio gydymo efekto nėra, taikomas artroskopinis peties sąnario sukamosios manžetės sindromo gydymas. Auksinis šių laikų standartas yra artroskopinė peties sąnario operacija, kurios metu susiūnamos pažeistos raumenų sausgyslės, atliekama petinės mentės ataugos dalinė rezekcija (akromioplastika), snapinės mentės ataugos dalinė rezekcija - korakoidoplastika. Artroskopinės operacijos metu taip pat atliekamas podeltinio tepalinio maišelio pašalinimas bei ankštumą sukeliančios petinės mentės kaulinės ataugos dalies pašalinamas (4 pav.), o kartais ir snapinio petinės mentės ataugos raiščio atlaisvinimas. Taip padidinamas petinės mentės ataugos - sukamųjų peties sausgyslių tarpas bei pašalinami uždegimiškai pakitę audiniai.

4 pav. Petinė mentės atauga prieš ir po akromioplastikos.

Gydymas esant sukamųjų peties sausgyslių pilnam plyšimui

Peties sukamųjų sausgyslių pilnus plyšimai gydomi artroskopiniu būdu, dažniausiai atliekamos artroskopinės peties sąnario operacijos, kurių metu plyšusios sausgyslės susiuvamos ir refiksuojamos, o jeigu to padaryti jau neįmanoma, endoskopiškai kartu implantuojami įvairūs regeneraciją skatinantys biologiniai implantai. Gydymo metodas parenkamas priklausomai nuo plyšimo dydžio, formos ir plyšusių sausgyslių skaičiaus. Jei plyšimas nedidelis, vidutinis ar didelis, bet be sausgyslių retrakcijos ir riebalinės degeneracijos,  atliekama artroskopinė peties sąnario operacija su sausgyslių susiuvimu, refiksacija ir akromiono plastika. Artroskopijos metu, sausgyslės refiksuojamos į anatominę žastikaulio vietą ir atliekama subakromialinio tarpo dekompresija (pašalinama surandėjusi bursa, išlyginama priekinė petinės ataugos dalis, pašalinamas priekinis osteofitas, atlaisvinamas korakoakromialinis raištis). Operacija atliekama artroskopiniu būdu (5 pav.).

5 pav. Viršdyglinio raumens sausgyslė artroskopiniu būdu refiksuota prie didžiojo žastikaulio gumburo su inkaruojančiais sraigtais bei atlikta akromioplastika.

Pažangiosios ląstelinės terapijos galimybės gydant sukamųjų peties sausgyslių dideliam plyšimui

Jei peties sausgyslių plyšimas plyšimas yra labai didelis, su sausgyslių retrakcija ir didelio laipsnio riebaline degeneracija ar kelių sausgyslių plyšimo atvejais, prisiūti jų jau nebepavyksta, tokiais atvejais jau tenka atlikti  sausgyslių transpozicijas, kitų raumenų sausgyslių perkėlimą, o jeigu kartu jau yra ir pažeista peties sąnario kremzlė, neretai tenka atlikti ir peties sąnario pakeitimo endoprotezu operaciją. Siekiant atitolinti arba išvengti peties sąnario pakeitimo arba sudėtingų peties sausgyslių perkėlimo operacijų, ypač vyresnio amžiaus ir gretutinių ligų turintiems žmonėms, pastaruoju metu vis didesnį efektą užtikrina įvairios biologinių implantų įsodinimo endoskopinės procedūros. Viena iš šiuo metu ypač populiarėjanti minimaliai invazinė endoskopinė procedūra, tai biologinio balioninio peties sąnario implanto įsodinimas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kuomet peties endoprotezavimo ar kitų sudėtingų peties operacijų rizika yra labai didelė. Šios minimaliai invazinės biologinio balioninio implanto endoskopinės operacijos privalumas, kad visiškai minimalios invazijos būdu į pažeistų sausgyslių vietą įsodinamas biologinis implantas, kurio dėka žmogus iš karto pradeda judesius per petį, ir gana greitai pilnai arba dalinai gali atstatyti peties sąnario funkciją.

Naujausi įrašai
Raudondvario kliniką renkasi vis daugiau Lietuvos sportininkų

Raudondvario klinikoje, prieš  Baltijos moterų tinklinio lygos finalinio etapo varžybas Estijoje, Tartu mieste, apsilankė moterų tinklinio klubo „Kaunas-VDU“ sportininkės ir treneriai. Ačiū už pasitikėjimą, o visas Raudondvario klinikos personalas „Kaunui VDU“ linki kuo didžiausios sėkmės  Baltijos moterų tinklinio lygos finaliniame etape Estijoje, Tartu mieste. Būkite sveiki ir stiprūs, o mes sirgsime už jus!

Skaityti daugiau
2021m. kovo 2d. Raudondvario klinikoje konsultuos Ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius

Informuojame, kad 2021m. kovo 2d. Raudondvario klinikoje konsultuos Ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius dėl detalesnės informacijos ir registracijos maloniai prašome kreiptis į registratūrą tel. Nr. 8-619-53535 arba 8-37-420331. Ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius gydo pėdos, čiurnos patologiją bei kelio sąnario meniskų, kremzlės ir raiščių pažeidimus. Gydytojas turi didelę daugiau nei 20 metų darbo patirtį.

Skaityti daugiau
Raudondvario klinikoje lankosi Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės gydytojas Vytenis Trumpickas su šeimyna

Raudondvario klinikoje prieš pat Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės Europos čempionato atrankos lemiamas rungtynes, kurios įvyks jau kitą savaitę, kartu su Rūta ir Nidute, apsilankė ilgametis ir didelę darbo patirtį sporto medicinoje turintis Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės gydytojas Vytenis Trumpickas. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei linkime kuo geriausios kloties, pergalių ir geros sveikatos!

Skaityti daugiau
Nemokamos šeimos gydytojo ir pirminės sveikatos priežiūros paslaugos Raudondvario klinikoje Žemųjų Kaniūkų ir Kulautuvos gyventojams

Plečiantis Kauno rajono apylinkėms bei daugėjant jose įsikuriančių gyventojų skaičiui bei plečiantis  Kulautuviečių ir Žemųjų Kaniūkų bendruomenei, didėja šeimos gydytojų poreikis šiuose regionuose. Pastebime, kad šeimos gydytojų pasiekiamumo poreikis ypatingai padidėjo covid-19 pandemijos metu. Žmonės, gyvenantys Kulautuvoje ir Žemuosiuose Kaniūkuose šeimos gydytojų pagalbos kreipiasi ir į mūsų Raudondvario kliniką, klausdami ar galime teikti nemokamas šeimos […]

Skaityti daugiau
Ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius paprastai apie pėdos kauliukų (hallux valgus) deformacijas

Gydytojas Gintautas Pocius yra vienas geriausių pėdos ir čiurnos specialistų Lietuvoje ir Europoje - daugiau, nei 20 metų darbo patirtį pėdos ir čiurnos sąnario patologijų gydyme turintis ortopedas traumatologas.      Hallux valgus ar iššokusio kauliuko deformacija – tai pėdos pirmojo padikaulio-piršto sąnario deformacija, kuriai būdingas pėdos nykščio poslinkis link antro piršto ir pirmojo padikaulio iškrypimas […]

Skaityti daugiau

Norintiems gydytis Raudondvario klinikoje

NAUJIEMS PACIENTAMSREGISTRACIJA
J.Naujalio g. 10, Raudondvario k.
Kauno raj.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram